Om du själv har varit utsatt för tuberkulos men är symtomlös, är det möjligt att sprida sjukdomen till andra? Så agera bara som bärare av sjukdomen.

Tuberkulos överförs inte lätt. Endast en tredjedel av de exponerade blir smittade. Människor som bor i samma hushåll löper störst risk att smittas eftersom de tillbringar mest tid inomhus med den sjuke. Även andra personer som vid upprepade tillfällen kommit i kontakt med den sjuke riskerar att bli smittade.

Majoriteten av de smittade utvecklar inte aktiv tuberkulossjukdom. Bakterierna förblir vilande i sin kropp (latent tuberkulosinfektion). Vilande bakterier orsakar ingen skada. Därför är dessa människor inte sjuka, de har inga symtom och de sprider inte sjukdomen till andra. En person som är smittad med tuberkulos kan leva ett normalt liv.

Tuberkulosinfektion kan upptäckas med ett blodprov (IGRA). I Finland görs testet i samband med smittspårning för vuxna under 35 år som är nära vänner till den drabbade och väsentligt utsatta vuxna som har en underliggande sjukdom eller medicinering som ökar risken att bli sjuk. Om en tuberkulosinfektion upptäcks kan medicinering förhindra utvecklingen av tuberkulossjukdomen.

Endast en liten del av de smittade utvecklar aktiv tuberkulossjukdom. Personens kropps försvarsförmåga och ålder påverkar risken att bli sjuk. Personer under 5 år och nedsatt immunförsvar är de mest mottagliga. Det är viktigt att en person som exponerats för tuberkulos övervakar sin hälsa och ansöker om undersökningar om det någon gång i livet uppstår symtom som tyder på tuberkulos. Du kan läsa mer om symtomen på tuberkulos här.

Endast en person med aktiv tuberkulossjukdom kan överföra tuberkulos. Smittsamhet beror på kvaliteten på den aktiva tuberkulossjukdomen. En person som lider av respiratorisk tuberkulos (oftast lungtuberkulos) smittas lättare om de har utvecklat hål i lungorna eller om bakterier ses vid tuberkulosfärgning av sputum. I dessa situationer har patienten symtom på tuberkulos.

Jag är gravid i sjunde månaden och skickades på röntgen. Jag har fött 2 barn i Finland, men själv är jag född i Estland. Jag har ingen hosta, och har aldrig haft, jag åkte till Estland regelbundet för röntgen och senast här för 1,5 år sedan. Jag skulle inte vilja röntga mig under graviditeten och jag skulle vilja fråga om ett blodprov ger samma tillförlitliga resultat som bildtagning och accepterar sjukhuset resultatet om jag gör testet privat? Dessutom skulle jag fråga om min ”eventuella” tuberkulos kunde aktiveras under graviditeten, när jag inte har några symtom. Och om jag inte har symtom, kan jag eventuellt smitta någon?

De nationella riktlinjerna för tuberkuloskontroller ändrades nyligen, i vecka 41, och informationen har ännu inte nått de anställda på förlossningskliniken. Enligt de uppdaterade riktlinjerna från Institutet för hälsa och välfärd ingår inte Estland längre i listan, enligt vilken frivillig screening av bröstkorg före förlossning rekommenderas. Du kan alltså hoppa över en lungröntgen, om det inte fanns någon annan anledning än din bakgrund i födelselandet. (Din fråga indikerar inte varför din lungröntgen har övervakats regelbundet i Estland tidigare.)

Strålningsexponeringen av lungavbildning orsakar ofta ogrundad oro. Under graviditeten tas alltid en lungröntgen samtidigt som fostret skyddas. Strålningsexponeringen av en modern digital lungröntgen (två bilder) mot mamman motsvarar den mängd strålning som alla får från naturlig bakgrundsstrålning på cirka fem dagar (0,025 mSv). Fostrets strålningsexponering är också betydligt lägre än så här.
Igra-testet (blodprovet du menar) används inte i Finland för tuberkulosscreening.

BCG-vaccination rekommenderas för ditt nyfödda barn, som tidigare.

Latent tuberkulosinfektion ger inga symtom, och personen är inte smittsam. Under graviditeten sker förändringar i kroppens försvarssystem som kan väcka en vilande tuberkulosinfektion. Symtomen kan vara svåra att känna igen eftersom graviditeten också åtföljs av trötthet, svettning och andnöd. Om en vilande tuberkulosinfektion övergår i symtomatisk tuberkulos finns det också risk för infektion. Tidig upptäckt och behandling av sjukdomen är viktig för det ofödda barnet, modern och familjen.